Fordítónak lenni (vagy azzá válni) senki nem fog csak azért, mert kettő, vagy több idegen nyelven tökéletesen beszél. Ez még éppoly kevés, mintha egy focista úgy lenne focista, hogy azon kívül, hogy veszélyesen rúgja a szabadokat, semmi más haszna nincs a pályán. Ahhoz, hogy fordító legyél, szükséged lesz alapkészségekre, amiket folyamatosan fejlesztened kell, mert a nyelv, és a körülmények is fejlődnek. Íme a fordító alapkészségei.
Írhattuk volna azt is, hogy az értő figyelés képessége. Egy jó fordító – mielőtt lefordítja az adott szöveget – értelmezi azt a maga kontextusában. Ha bárhol, bármilyen kétsége merül fel, akkor kutat, kérdez és érdeklődik, arra koncentrál, hogy megértse.
Ezt a képességet a mindennapi életben egyébként is lehet gyakorolni, ha értő figyelemmel fordulsz a másikhoz, és megpróbálod a helyzetbe képzelni magad.
Magyarországon ez különösen fontos, mert a legutóbbi jelentések szerint a gyerekek 25%-a funkcionális analfabéta, ami azt jelenti, hogy az alapok biztosan nincsenek meg 4-ből 1 gyereknél. Az íráskészség azért fontos, mert akkor tudsz jó fordító lenni, ha ismered az élő nyelvet, hatalmas a szókincsed. Ezt legkönnyebben rengeteg olvasással lehet fejleszteni, és most nem kifejezetten a klasszikusokra gondolunk.
Nagyon sokat számít a kulturális intelligencia. Egy jó fordító ismeri a kettő (vagy több!) ország közötti kulturális különbségeket, a határokat, azt, hogy mi az elfogadott, az elvárt, és mi az, ami még éppen belefér.
Most nem olyan különösen kirívó dolgokra gondolunk, mint a bolgár és a magyar igenlő fejtartás közti különbség; sokkal inkább az árnyalt, nem egyértelmű, ám mégis jelenlévő különbségekre kell ügyelni. Azért fontos a kulturális intelligencia, hogy a fordító felismerje a valódi szándékot, vagy akár egy-egy szóból tudjon következtetni.
Természetesen nem arra gondolunk, hogy a fordító tudja bekapcsolni a gépet, vagy a lefordított anyagot abban a formátumban adja át ahogy a megrendelő kérte; ez tulajdonképpen már majdnem minden szakmában elvárás.
A szövegszerkesztő szoftver „haladóbb” funkcióinak ismerete mellett nem árt, ha fordítástámogató technológiákkal is tisztában van, és tudja őket kezelni.
Nagyon fontos készség. A legtöbb fordító otthonról dolgozik, ezért maga osztja be az idejét. Ha nem jó az időbeosztásod, ha nem tudod melyik feladatra mennyi időt kell szánni, vagy nem tudsz a feladatok között priorizálni, akkor előfordulhat, hogy kicsúszol az időből. Ugyanilyen bosszantó az, ha nem tudsz egy „munkasarkot” kialakítani a házban, ahol dolgozhatsz, ezért állandóan zavarnak, és a munka minősége is hagy majd kívánnivalót maga után. Ezeket el kell kerülnöd.
Nálunk csak olyan fordítók dolgoznak, akik a fenti készségekkel rendelkeznek. Neked mit fordíthatunk? Árajánlatkérésért kattints ide!
Árajánlatot adunk 2 órán belül!Nonstop fordítás szolgáltatásunkkal most akár e-mail váltás nélkül, azonnal konkrét díjszabást kaphat fordítási projektjére. Az online űrlap 2 perc alatt kitölthető, a fordítandó dokumentumok feltöltésével pedig kiszámoljuk a fordítás pontos árát, mennyiségi és ismétlődési kedvezményekkel együtt! A megrendelést akár azonnal véglegesítheti, vagy elküldheti a kapott árat e-mail címére.
Tekintse meg online fordítási díjkalkulátorunkat!
Ideális lenne, hogy az egész világ egyetlen közös nyelvet beszéljen, de nem így van. Cserébe a világ nyelvi sokszínűsége egy olyan páratlan érték, amely a bolygónk kultúráinak gazdag örökségét hordozza. Mégis, ahogy a lenti grafikon is szemlélteti, jelenleg több mint 3.000 nyelv van a kihalás küszöbén – sőt, lehet, hogy mire ezt a cikket végigolvasod, néhány már teljesen eltűnik. Bizonyos országokban, például Indonéziában vagy Pápua Új-Guineában, a kihalással fenyegetett nyelvek száma meghaladja a 400-at. De miért tűnnek el a nyelvek, és mit is jelent valójában, ha egy nyelv „majdnem kihal”? Miért lenne hatalmas veszteség ez az egész világ számára?
„Fent vagy a LinkedIn-en?”. Akkor biztosan látod, hogy december végétől január közepéig mindenki (és ezt most szinte szó szerint értsd) évértékelő, évösszegző posztokban hálálkodik, emlékszik a sikereire, és újra átéli a kudarcait, ezzel zárva az évet. Pedig ezt lehet másként is. Mi is így tesszük, íme, néhány olyan dolog, amit 2024 tanított a (szabadúszó) fordítóknak.
Bár nekünk magyaroknak van okunk nem szeretni, ettől függetlenül az orosz nyelv rendkívüli gazdagsága és különlegessége az egész világot lenyűgözi. Tele van olyan szavakkal, amelyek pontosan tükrözik az orosz kultúra, gondolkodásmód és mindennapi élet egyedi aspektusait. Ebben a cikkben bemutatjuk az orosz nyelv legkülönlegesebb szavait, köztük olyan érdekeseket, melyeket semelyik másik nyelvben nem találunk meg.
Az ingyenes próbafordítás lehetősége mellett most további 6% kedvezményt biztosítunk megrendelésére!