Szinte bárki kiéghet, aki hosszú ideig nagy nyomás alatt dolgozik. Ilyenkor az ember elveszíti a munkája iránti lelkesedést és visszaesik a teljesítménye. Ez nem csak a munkavégzésre, hanem a személyes kapcsolatokra és az egészségre is hatással van. Ebben a cikkben arra keressük a választ, hogy mi okozza a kiégést, milyen tünetek alapján ismerhetjük fel, és hogyan lehet tenni ellene?
A kiégés az érzelmi, mentális és fizikai kimerültség állapota, amelyet a hosszan tartó, intenzív stressz és folyamatos túlterhelés vált ki. Akkor vagy leginkább veszélyben, ha állandóan magas elvárásoknak próbálsz megfelelni. Eleinte ez még motiválhat, de egy ponton minden megváltozik, és a korábbi lelkesedés helyét fáradtság és közöny veszi át.
Ha eljön, üresnek, le-és kimerültnek érezheted magad és semmilyen örömöt nem találsz a munkádban: elvégzed és kész. Vannak tünetek is: ilyen a krónikus fáradtság, az ingerlékenység, a koncentrációs zavarok, a fejfájás vagy gyomorproblémák, és alacsony lesz az önértékelésed.
Valójában mindkettő. Az elmúlt években egy teljes coaching-iparág épült arra, hogy az emberek figyelmét a kiégésre irányítsák és segítsenek megküzdeni vele. Ugyanakkor tény, hogy a kiégés kínzó állapota olyan, amelyből senki sem tudja „csak úgy” egyedül kirántani magát, mint Münchausen báró a saját hajánál fogva. Íme néhány hatékony tipp a kiégés leküzdésére és megelőzésére.
A legfontosabb, hogy észrevedd, valami nem jó. Nehéz a dolgod, hiszen a kiégés egy folyamat, nem máról holnapra változik meg minden, hanem lassan, folyamatosan.
De elkerülhető! Íme, hogyan:
1: Csökkentsd a munkaidődet 20-25 (maximum 30) órára. Nem, nem egy új tipped adunk a work-balance egyensúlyra, az ilyeneket meghagyjuk a coachoknak. Egyszerűen olyan árazást kell bevezetned, hogy napi 5-6 óra munkával megkeresd a számodra kellemes összeget. A miértre is logikus a válasz: mert emellett bizony még napi 2 órát fogsz dolgozni: számlázol, foglalkozol a marketingeddel, e-mailokra válaszolsz. Így jön ki az egészséges 7-8 óra. Tehát nem a 8 ledolgozott óra után ülsz még 2 órát a gép előtt, nem dolgozol napi 10-11 órát.
2: Vigyázz, hogy a munkaidő ne folyjon át az énidőbe, mert ez megterhelő és soha nem tudsz kikapcsolni. Emlékszel, hogy régen legtöbbünknek 2 telefonja volt? A céges (amit jó esetben a munkaidő után kikapcsoltál) és a privát. Ez ma már ritka, viszont a privát telefonodra megjönnek a mailok a csetüzenetek, a kommentek, a meghívók: ez pedig olyan mintha folyamatosan dolgoznál. Nem egészséges, hamar lemerülsz majd.
3: Fontos, hogy merj kategorizálni. Vannak a „nemszeretem” munkák és vannak az izgalmasak, érdekesek. Sokkal kisebb eséllyel égsz ki akkor, ha az izgalmas, érdekes projekteken dolgozol (és direkt keresed is ezeket) mint akkor, ha a hónapban a 40. unalmas dolgot kell lefordítanod.
4: Nem vállalsz el minden felkérést: és ezzel nem arra akarunk ösztönözni, hogy legyél hektikus, random mondj nemet, hanem arra, hogy ha túllépnél vele a napi 6 órán, ha „nemszeretem” feladat, vagy legyen bármi, ami miatt nem akarod megcsinálni: tudd, hogy megteheted. Egy – kellemetlen, nem neked való - munka elutasítása (és esetleg az a tény, hogy mást ajánlottál magad helyett) sokkal kevésbé megterhelő, mint az, hogy magadra erőlteted.
5: Fura kérdés, de – egy sikeres és kemény projekt után - mikor jutalmaztad meg magad utoljára? Nem, nem arra gondolunk, hogy rendeltél egy felsőt, vagy egy új cipőt. Hanem olyasmire, hogy mikor adtál magadnak egy szabadnapot? Mikor szakadtál ki kicsit a hétköznapokból és mentél el egy wellness napra? Mikor jutalmaztad meg magad egy masszázzsal? A kiégés egyik csodaellenszere a jutalom. Jutalmazd meg magad, hogy érezd a munkád gyümölcsét.
Ha már csak ezt az 5 tanácsot átgondolod és betartod akkor biztos, hogy sokkal tovább maradsz produktív, nem égsz ki.
Árajánlatot adunk 2 órán belül!Nonstop fordítás szolgáltatásunkkal most akár e-mail váltás nélkül, azonnal konkrét díjszabást kaphat fordítási projektjére. Az online űrlap 2 perc alatt kitölthető, a fordítandó dokumentumok feltöltésével pedig kiszámoljuk a fordítás pontos árát, mennyiségi és ismétlődési kedvezményekkel együtt! A megrendelést akár azonnal véglegesítheti, vagy elküldheti a kapott árat e-mail címére.
Tekintse meg online fordítási díjkalkulátorunkat!
A kiégés cikkünk első részében megírtuk, hogy pontosan mi is a kiégés (választ kaphattál arra is, hogy ez vajon egy divatszó vagy egy valós veszély) és összegyűjtöttünk neked 5 olyan tippet, amivel könnyen elkerülheted ezt a kínzó állapotot. Ám van még öt hasznos taktikánk, tippünk, amit betartva nem égsz ki. Olvasd el.
Szinte bárki kiéghet, aki hosszú ideig nagy nyomás alatt dolgozik. Ilyenkor az ember elveszíti a munkája iránti lelkesedést és visszaesik a teljesítménye. Ez nem csak a munkavégzésre, hanem a személyes kapcsolatokra és az egészségre is hatással van. Ebben a cikkben arra keressük a választ, hogy mi okozza a kiégést, milyen tünetek alapján ismerhetjük fel, és hogyan lehet tenni ellene?
Az ingyenes próbafordítás lehetősége mellett most további 6% kedvezményt biztosítunk megrendelésére!